- mąka żytnia typ 2000
- woda
Dodatkowo potrzebne będą:
- litrowy słoik
- waga kuchenna
- gaza
- gumka recepturka
- drewniany patyczek (może być rączka drewnianej łyżki)
Najpierw przygotowuję wszystkie składniki oraz akcesoria.
Następnie do wyparzonego słoika wsypuję 50g mąki i zalewam 50g wody.
Mąkę z wodą dokładnie mieszam drewnianym patyczkiem.
Słoik przykrywam gazą, którą przymocowuję gumką recepturką. Odkładam go na wysoką, otwartą półkę w kuchni na 12 godzin.
Po 12 godzinach powtarzam czynność tzn. dosypuję 50g mąki i dolewam 50g wody. Znów przykrywam gazą i odkładam na półkę na kolejne 12 godzin.
Czynność tę powtarzam przez 5 dni, w odstępach 12-godzinnych.
Po ostatnim „dokarmieniu zakwasu”, czyli dosypaniu 50g mąki i dolaniu 50g wody odstawiam słoik na 5-6 godzin i po tym czasie przystępuję do robienia chleba.
Przez pierwsze 2 dni zakwas może dawać znikome oznaki życia, tzn. nie rośnie, nie pieni się, nie pachnie specyficznie, nie tworzą się bąbelki. Ale już w trzeciej dobie może zacząć specyficznie pachnieć (dla mnie to zapach takiej wilgotnej trawy), zacznie troszkę rosnąć w słoiku, ale bez obaw, nie wykipi. I co najważniejsze, zaczną pojawiać się bąbelki – najlepiej widoczne po zewnętrznej stronie słoika.
Po użyciu zakwasu do chleba „dokarmiam go”, czyli dodaję znowu 50g mąki i 50g wody. Całość mieszam i w zależności czy będę na drugi dzień używać go znów do pieczenia chleba, czy też następny będzie za tydzień to odpowiednio albo odkładam go przykrytego gazą na półkę albo wkładam zamkniętego wiekiem do lodówki.
Jeśli po zrobieniu chleba, następnym planujesz dopiero za 2-3 tygodnie lub dłużej, to po tygodniu wyjmij zakwas z lodówki i dokarm go, jak zwykle, a następnie odłóż z powrotem, zamkniętego do lodówki.
W razie pytań, napisz do mnie.