- 3,5l wody
- ok. 650g średnio-gęstego przecieru pomidorowego (w składzie same pomidory pasteryzowane)
- 25 dag żeberek wieprzowych
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 marchewki
- 1 por
- 1 średni seler
- 3 pietruszki korzeń
- 1 pęczek koperku
- 1 natka pietruszki
- 150g soczewicy czerwonej
- 5-6 ziarenek ziela angielskiego
- 4-5 listów laurowych
- sól
- pieprz w ziarenkach oraz mielony
- oliwa z oliwek
- suszony rozmaryn
- biały chleb
Do 7 litowego garnka nalewam ok. 3,5l zimnej wody z kranu, stawiam go na płycie grzewczej i włączam grzanie. Od razu dodaję umyte żeberka, obraną cebulę w całości, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz w ziarenkach, obrane i przekrojone ząbki czosnku oraz czubatą łyżeczkę soli. Całość doprowadzam do wrzenia i jeśli woda się zagotuje, zmniejszam grzanie i częściowo przykrywam garnek pokrywką.
W czasie kiedy powstaje wywar mięsny, obieram warzywa i kroję je na tacce. Natkę i koperek płuczę zimną wodą i siekam drobno na tacce. Po godzinie czasu dokładam pokrojone warzywa do wywaru oaz posiekany koperek i część posiekanej natki (resztę zostawiam do dekoracji). Garnek przykrywam pokrywką i gotuję tak długo, aż warzywa zmiękną.
W średnim garnku gotuję soczewicę w osolonej wodzie przez ok.10-15 min, aż zmięknie. Kiedy się ugotuje, wyłączam grzanie, odlewam nadmiar wody jeśli jest taka potrzeba i odkładam.
Chleb kroję w kromki, a następnie w małe kostki, z których powstaną grzanki. Na patelnię wlewam oliwę z oliwek i kiedy się lekko rozgrzeje, dodaję pokrojony w kostkę chleb, który obficie posypuję rozmarynem. Grzanki przesuwam na patelni z każdej strony drewnianą łyżką tak długo, aż zaczną szurać po dnie i wyłączam grzanie.
Kiedy warzywa w zupie już zmiękną, odławiam mięso z garnka, przekładam je na talerz, a do całości dodaję przecier pomidorowy i mieszam. Teraz wyławiam z garnka marchewkę (ok. dwóch), pietruszkę korzeń (ok. dwóch) oraz 2 cząstki selera i dokładam je do ugotowanej soczewicy. Teraz bleduję warzywa z soczewicą na gładką masę. Z garnka usuwam ugotowaną cebulę, czosnek, pora i resztę selera. Następnie wlewam zmiksowane warzywa z soczewicą i mieszam dokładnie całość, aż powstanie jednolita gęsta zupa. Jeśli jest taka konieczność, doprawiam zupę solą i mielonym pieprzem.
Gorącą zupę nalewam do głębokiego talerza lub miseczki, wierzch dekoruję grzankami i świeżą natką pietruszki, a na koniec polewam oliwą z oliwek i serwuję.
W wersji BabyParmigiana zabielam zupę śmietaną 18% lub 30%.
Latem zastąp przecier pomidorowy dojrzałymi soczystymi pomidorami tak jak w przepisie na pomidorową przecieraną.
Grzanki możesz zastąpić drobnym makaronem np. gwiazdki lub muszelki lub ugotowanym białym ryżem.
Sprawdź też inne przepisy na pomidorową wpisując tą frazę w wyszukiwarkę na mojej stronie.
PregnantParmigiana: świetna propozycja na wzbogacenie zupy pomidorowej niezbędnymi dla ciąży mikroelementami soczewicy czerwonej.