Zaczyn:
- 300g mąki manitoby
- pół łyżeczki suchych drożdży włoskich
- 300ml letniej wody
Ciasto:
- 300g mąki manitoby
- 100g mąki żytniej grubozmielonej
- 230ml wody
- 2 łyżeczki soli
- 100g zakwasu żytniego
- mąka rimacinata do podsypywania
Zaczyn: 300g mąki manitoby wsypuję do miski. Dodaję do niej pół łyżeczki drożdży i mieszam rózgą dolewając wodę. Mieszam całość rózgą do połączenia wszystkich składników w jedną rzadką masę. Miskę przykrywam folią spożywczą i odkładam na 3 godziny w temperaturze pokojowej.
Ciasto: po trzech godzinach łączę wszystkie wyżej wymienione składniki na ciasto i dodaję wyrośnięty zaczyn. Wyrabiam ciasto najpierw w misce, potem na blacie. Konsystencja nie sprzyja wyrabianiu ciasta, ponieważ jest bardzo rzadkie, ale nie dosypuję mąki. Ciasto ma tak właśnie wyglądać. Następnie umieszczam ciasto z powrotem w misce i przykrywam folią. Odkładam je na 3 godziny. Po godzinie ciasto niewiele urośnie, ale po trzech, widać już dużą różnicę.
Po trzech godzinach nastawiam piekarnik na 230 stopni C, umieszczam na dnie kamień do pizzy i układam na nim naczynie żaroodporne.
Blat kuchenny posypuję mąką rimacinatą i wykładam na nią wyrośnięte ciasto. Podsypując mąką formuję bochenek chleba i uformowany odstawiam do dalszego wyrastania pod folią, na blacie, przez godzinę.
Po godzinie wykładam naczynie żaroodporne z piekarnika, posypuję dno mąką rimacinatą i ostrożnie umieszczam w nim wyrośnięty bochenek chleba. Wierch spryskuję wodą i zamykam naczynie.
Naczynie żaroodporne umieszczam w piekarniku na kamieniu do pizzy i piekę w 230 stopniach C na termoobiegu przez 50 minut.
Upieczony chleb studzę na kratce.
Jeśli nie masz kamienia do pizzy to piecz na średniej półce na kratce, z termoobiegiem, ok. 10-15 minut dłużej.
O tym chlebie:
- konsystencją przypomina ciabattę, tylko z żytnim dodatkiem, przez co jest mniej porowaty
- ma bardzo chrupiącą skórkę
- jest lekki
- wspaniale pasuje do oliwy z oliwek, ale i do masła
- dobrze komponuje się z włoskimi przekąskami